Jakie wybrać nożyce do blachy?

Jakie wybrać nożyce do blachy?

Na rynku dostępna jest szeroka oferta nożyc do blachy. Wybór tych, które najbardziej odpowiadać będą naszym preferencjom, może okazać się niełatwy. Przyjrzyjmy się więc różnym typom nożyc i temu, na jakie ich cechy należy zwrócić uwagę podczas zakupów.

Zacznijmy od nożyc uniwersalnych, które przydadzą się do różnorodnych zadań, jednak nie zawsze zapewnią wystarczającą precyzję. Wyzwaniem może okazać się wycinanie nimi ostrych łuków. Gdy planujemy wycinać złożone kształty, powinniśmy sięgnąć po nożyce kształtowe.

Zarówno te pierwsze, jak i drugie nożyce do blachy, mogą być jednodźwigniowe i dwudźwigniowe. Jednodźwigniowe nożyce mają budową podobną do standardowych nożyczek. Natomiast nożyce dwudźwigniowe posiadają przegub umożliwiający zwiększenie nacisku, a co za tym idzie – łatwiejsze cięcie twardszej blachy.

Wspomnieć trzeba również o angielskich nożycach do blachy, wyróżniających się charakterystycznym kształtem i sprawdzających się przy profesjonalnych pracach blacharskich. A także o nożycach matrycowych ze specjalnym układem sprężynowym o dużym przełożeniu, umożliwiającym cięcie blachy o grubości 1 mm.

Na co zwrócić uwagę wybierając nożyce do blachy?

Jednym z najważniejszych parametrów jest twardość ostrza. Hartowane ostrza ze stali HSS mają twardość 65 HRC, ostrza ze stali specjalnej to 61 HRC, ze stali stopowej 59 HRDC, a te ze stali narzędziowej 56 HRC. Zajmując się domowym majsterkowaniem z cienką blachą nie odczujemy większej różnicy, ale gdy będziemy mieli więcej pracy z bardziej opornym tworzywem, to ostrza ze stali HSS mogą naprawdę się przydać.

Krawędź ostrza nożyc do blachy może być gładka albo ząbkowana. Gładka krawędź daje równiejsze cięcia, ale przecinany materiał może się wysuwać, utrudniając pracę. Nożyce z krawędzią ząbkowaną są wygodniejsze w obsłudze, jednak cięcia mogą być nierówne.

Na koniec wspomnijmy jeszcze o rzeczy, na którą wiele osób zwraca zbyt małą uwagę. Mianowicie na rękojeść, która powinna zapewniać pewny chwyt. To nie tylko kwestia wygody, ale również bezpieczeństwa pracy!

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień

New Account Register

Already have an account?
Log in instead Lub Reset password