Poznaj rodzaje kluczy nastawnych

Poznaj rodzaje kluczy nastawnych

Klucz nastawny to narzędzie wyposażone w mechanizm regulujący rozwarcie szczęk. Umożliwia on odkręcanie i przykręcanie śrub oraz nakrętek o różnych wymiarach, a w niektórych przypadkach także pracę z rurami. Klucze nastawne są narzędziami wyjątkowo uniwersalnymi, ale nie znaczy to, że występują tylko w jednej odmianie, do każdego zadania nadającej się tak samo dobrze. Przyjrzyjmy się więc różnym rodzajom kluczy nastawnych.

Klucz angielski –  należy do najpopularniejszych kluczy nastawnych. Ma jednolitą budowę, a jedynym ruchomym elementem jest jego dolna szczęka, zmieniająca swoje położenie dzięki śrubie ślimakowej. „Anglikiem” odkręcamy śruby i nakrętki.

Klucz francuski – kolejny klasyczny model, z wyglądu przypominający młotek. Rozstaw szczęk reguluje się w nim za pomocą obrotowej części umiejscowionej na rękojeści. „Francuz” to obowiązkowe wyposażenie hydraulika.

Klucz szwedzki – przypominający szczypce ogrodowe. „Szwed” zaciska się na odkręcanym elemencie na zasadzie dźwigni, poprzez zaciskanie jego ramion przez użytkownika. Przystosowany do chwytania walcowatych kształtów, a zatem przede wszystkim rur.

„Żabka” – klucz nastawny tego typu ma dwie rękojeści pokryte tworzywem sztucznym oraz stalowe części robocze. Jest nieduży, lekki i dość uniwersalny. Sprawdzi się przy większości prostych prac monterskich i hydraulicznych.

Klucz samozaciskowy – z zaciskiem pracującym automatycznie, dzięki czemu łatwo używać go jedną ręką. Taki klucz nastawny sprawdzi się przy pracach hydraulicznych wykonywanych tam, gdzie dostęp do rur jest utrudniony.

Klucz hakowy – klucz nastawny, którego górna szczęka ma postać wyposażonego w zęby haka. Taka konstrukcja sprawdza się przy odkręcaniu śrub i nakrętek o zniszczonych albo wadliwych krawędziach.

Klucz z grzechotką – wyposażony w mechanizm zapadkowy, który umożliwia odkręcanie i zakręcanie różnych elementów bez zdejmowania klucza nastawnego ze śruby i przekładania go po każdym ruchu.

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień

New Account Register

Already have an account?
Log in instead Lub Reset password