
Poznaj rodzaje kluczy nastawnych
Klucz nastawny to narzędzie wyposażone w mechanizm regulujący rozwarcie szczęk. Umożliwia on odkręcanie i przykręcanie śrub oraz nakrętek o różnych wymiarach, a w niektórych przypadkach także pracę z rurami. Klucze nastawne są narzędziami wyjątkowo uniwersalnymi, ale nie znaczy to, że występują tylko w jednej odmianie, do każdego zadania nadającej się tak samo dobrze. Przyjrzyjmy się więc różnym rodzajom kluczy nastawnych.
Klucz angielski – należy do najpopularniejszych kluczy nastawnych. Ma jednolitą budowę, a jedynym ruchomym elementem jest jego dolna szczęka, zmieniająca swoje położenie dzięki śrubie ślimakowej. „Anglikiem” odkręcamy śruby i nakrętki.
Klucz francuski – kolejny klasyczny model, z wyglądu przypominający młotek. Rozstaw szczęk reguluje się w nim za pomocą obrotowej części umiejscowionej na rękojeści. „Francuz” to obowiązkowe wyposażenie hydraulika.
Klucz szwedzki – przypominający szczypce ogrodowe. „Szwed” zaciska się na odkręcanym elemencie na zasadzie dźwigni, poprzez zaciskanie jego ramion przez użytkownika. Przystosowany do chwytania walcowatych kształtów, a zatem przede wszystkim rur.
„Żabka” – klucz nastawny tego typu ma dwie rękojeści pokryte tworzywem sztucznym oraz stalowe części robocze. Jest nieduży, lekki i dość uniwersalny. Sprawdzi się przy większości prostych prac monterskich i hydraulicznych.
Klucz samozaciskowy – z zaciskiem pracującym automatycznie, dzięki czemu łatwo używać go jedną ręką. Taki klucz nastawny sprawdzi się przy pracach hydraulicznych wykonywanych tam, gdzie dostęp do rur jest utrudniony.
Klucz hakowy – klucz nastawny, którego górna szczęka ma postać wyposażonego w zęby haka. Taka konstrukcja sprawdza się przy odkręcaniu śrub i nakrętek o zniszczonych albo wadliwych krawędziach.
Klucz z grzechotką – wyposażony w mechanizm zapadkowy, który umożliwia odkręcanie i zakręcanie różnych elementów bez zdejmowania klucza nastawnego ze śruby i przekładania go po każdym ruchu.