W jaki sposób czytać oznaczenia śrub?

W jaki sposób czytać oznaczenia śrub?

Elementy złączne wykorzystywane do przygotowywania połączeń śrubowych muszą gwarantować odpowiednią wytrzymałość i dobrze znosić obciążenia, jakim poddawana jest konkretna konstrukcja lub detal. Wynika to z faktu, że powinny one wytrzymywać zarówno pojawiające się oddziaływania statyczne, jak i dynamiczne oraz być odporne na ścinanie  lub rozciąganie w określonym zakresie uwarunkowanym założeniami przyjętymi przez konstruktora. Parametry metalu, z jakiego wytworzono śrubę, dobiera się też tak, by między gwintem śruby i nakrętki pojawiało się wystarczająco duże tarcie. Przekonajmy się, jak parametry śrub są na nich oznaczane.

Twardość śruby 

Najważniejszymi z parametrów, jakie są oznaczane na śrubach, będą dwie cechy. Pierwszą z nich jest wytrzymałość na rozciąganie materiału, z którego zostały wykonane, podawana w megapaskalach (MPa). Drugą jest stosunek granicy plastyczności śruby do jej wytrzymałości na rozciąganie. Potocznie jest on nazywany twardością śruby. Obie zmienne są podawane na łbie śruby w postaci dwucyfrowego kodu. Popularne wartości to np.: 3.6, 5.8, 8.8 czy 10.9. Śruby klas powyżej 8.8 mają podwyższoną wytrzymałość, są wykonane ze stali ze specjalnymi dodatkami stopowymi np. borem lub wanadem, a także poddawane hartowaniu. Wytrzymałość na rozciąganie oznacza wartość siły, przy jakiej metal ulegnie zerwaniu, czyli przekroczona zostanie jego granica plastyczności. Plastyczność to zdolność do ulegania trwałemu odkształceniu w wyniku działania siły zewnętrznej.

Klasy wytrzymałości śrub

Klasa wytrzymałości śrub może być również określana przez podanie progu twardości. Jest on wyznaczany według skali twardości Vickersa. Odpowiada 10% twardości HV materiału, z którego wytworzono śrubę. Występują śruby produkowane w czterech klasach – 14H (140 HV), 22H (220 HV), 33H (330 HV), 45H (450 HV).

Wśród oznaczeń na śrubach można także spotkać rodzaj gwintu – zwykle jest to gwint metryczny (M), a także długość i średnicę trzpienia. Można też spotkać określenia dokładności: A – dokładna, B – średniodokładna, C – zgrubna.

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień

New Account Register

Already have an account?
Log in instead Lub Reset password